Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku
ul. Żelazna 5, 87-720 Ciechocinek Tu tętni życie, tu jest serce miasta!
Profesor ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, początkowo na Wydziale Ceramiki i Szkła, a od 1975 r. na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem z zakresu malarstwa sztalugowego i projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce uzyskał w czerwcu 1979 roku w pracowniach profesorów: Zbigniewa Karpińskiego i Mieczysława Zdanowicza. Od 1978 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a od 2003 r. Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów. Od 2002 roku posiada tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, a od 2004 roku profesora zwyczajnego.
Pracownia Rysunku i Malarstwa od lat przygotowuje dzieci i młodzież w zakresie szeroko pojętej plastyki, technik malarskich. Młodzież uczestnicząca w zajęciach prowadzonych przez prof. Pawła Lewandowskiego-Palle bardzo często z powodzeniem przechodziła proces rekrutacji na Akademię Sztuk Pięknych. Wielu adeptów ukończyło studia wyższe o kierunkach związanych z plastyką i sztuką. Pracownia Rysunku i Malarstwa ma na celu zaawansowane kształcenie dzieci i młodzieży aspirujących do rozwoju i dalszego pozyskiwania wykształcenia na Akademii Sztuk Pięknych. Przewinęło się w przez nią ponad 350 utalentowanych plastycznie młodych ludzi, wśród nich są liczni laureaci nagród krajowych i zagranicznych.
Pani Agnieszka Kraszewska to absolwentka ASP i AHE w Łodzi. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w pracy plastyka i animatora kultury, które zdobyła pracując w placówkach kultury w Kozienicach i Aleksandrowie Kujawskim.
Podczas warsztatów plastycznych, wprowadza młodych ludzi w kolorową krainę fantazji, ale też w świat kanonów i zasad, które obowiązują w sztuce od wieków. Podopieczni malują, rysują oraz bawią się projektując i wykonując różne ozdoby i formy przestrzenne. Dzieci poznają różne techniki malarskie oraz rękodzielnicze. Oprócz malowania i rysowania, dzieci korzystając ze sprzętu dostępnego w sali plastycznej MCK tworzą dzieła z gliny lub ozdoby metodą filcowania na sucho. Malują nie tylko na kartkach, często sięgają po profesjonalne płótna malarskie, by poczuć się jak prawdziwi artyści malarze.
Muzyk, kompozytor i pedagog. Założyciel, lider i gitarzysta zespołu Zdrowa Woda. Dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu „Blues bez barier”. Organizator i opiekun artystyczny koncertów z cyklu „Cztery pory roku”. Jest założycielem i prowadzącym zespoły: „Hippo”, „Hitto” , „Przyjaciółki” oraz liczną grupę solistów. Podopieczni czynnie koncertują i osiągają sukcesy festiwalowe w regionie, kraju i zagranicą. Od wielu lat w/w współpracuje z organizatorami festiwali o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej w charakterze jurora i warsztatowca. Z zespołem Zdrowa Woda, Jerzym Owsiakiem i Walterem Chełstowskim zainicjował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nagrał 11 płyt autorskich.
Podczas zajęć prowadzonych przez Pana Sławomira Małeckiego dzieci i młodzież rozwijają swoje pasje muzyczne. Instruktor nie tylko pomaga rozwijać umiejętności wokalne uczestników zajęć, ale także przygotowuje ich do "obcowania" ze sceną organizując 4 koncerty rocznie w ramach cyklu "Cztery Pory Roku".
Wojciech Balczewski uczestniczył w tworzeniu Włocławskiego i Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczy w plenerach, wystawach zbiorowych i indywidualnych na terenie kraju. Przez wiele lat zajmował się fotografią zawodowo, dziś już tylko dla przyjemności. Posiada uprawnienia instruktora fotografii i filmu, mistrzowskie w zawodzie, jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu RP z tytułem artysty fotografika.
Podczas zajęć młodzież i dorośli zgłębiają tajniki fotografowania. Uczą się profesjonalnej obsługi aparatu fotograficznego. Uczą się o tym czym jest ekspozycja, przysłona czy czas naświetlania i kiedy właściwie i jak się tego używa. Pod okiem Pana Wojtka poznają zasady kompozycji zdjęć, balansu elementów w kadrze i czym są linie prowadzące. Uczestnicy zajęć poznają świat fotografii zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Ćwiczą fotografowanie w plenerze oraz robienie zdjęć portretowych.
Zajęcia poprowadzi mgr Martyna Szałapska - Dzioba.
Swoją przygodę ze sztuką plastyczną zaczęła w młodym wieku uczęszczając na zajęcia z rysunku i rzeźby w lokalnym Domu Kultury. Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Université Paris-Est Créteil we Francji. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Muzeum Okręgowym w Toruniu, Radziejowskim Domu Kultury oraz Klubie Seniora w Radziejowie.
W Manufakturze Pomysłów będziemy tworzyć i bawić się różnymi technikami: decoupage, scrapbooking, iris folding, dot painting, makrama, florystyka, kolaż, frottage, haft krzyżykowy, wiklina papierowa, glina samoutwardzalna, malowanie, rysowanie, wycinanie. Podczas warsztatów dzieci wykonają przedmioty dekoracyjne i użytkowe. Połączą techniki tradycyjnego rękodzieła z nowymi kierunkami tworzenia prac. Celem zajęć jest rozwijać w uczestnikach kreatywności, wyobraźni przestrzennej, sprawności manualnej oraz kształcenie poczucia estetyki i dobrego smaku. Manufaktura Pomysłów uczy cierpliwości i starannosći, ale przede wszytkim daje dużo radości i satysfakcji.